Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Alı size Kuvvetmira ropartajı

YazarMesaj
C_k_m_C_K_c_K
Süper SagocuxXx
Süper SagocuxXx
C_k_m_C_K_c_K

Ruh Halin _? : Alı size Kuvvetmira ropartajı Acili10

Alı size Kuvvetmira ropartajı Empty
MesajKonu: Alı size Kuvvetmira ropartajı   Alı size Kuvvetmira ropartajı I_icon_minitimeCuma Ağus. 22, 2008 4:11 pm

Kuvvetmira Röportajı

SND team tarafından yapılan kuvvetmira röportajı ve fotoğrafları.

Soru(ahker)= Öncelikle hayırlı olsun.Kafile albümü çıktı.Albüm hakkında neler düşünüyorsunuz?

Raffine= Bu albüm Zet ,Abluka Alarm ve benim için çok büyük bir şanstı.Öncelikle bu albümde bize şans tanıdığı için Sagopa ve Kolera´ya çok teşekkür ediyorum.Güzel bir toplama albüm ve bence Türkçe Rap´in başyapıtlarından bir tanesi.

Sagopa = Reklam kokan hareketler ) ( gülüşmeler )

Raffine = İlk bandrollu albümüm olduğu için böyle bir projede yer aldığım için sözlerime çok özen gösterdim.Gerçekten çok önemliydi ve maneviyatı çok büyüktü.Kuvvetmirada olabilmek en büyük hayalimdi ve bu albümde bulunmam bunun göstergesi oldu ,kendimi burada kanıtlama şansı yakaladım.Kanıtladığımı düşünenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Zet = Yoow ) Benim için albüm çok önemli. Albümü müzikçalarımı takıp dinlediğimde hiçbir şarkının boş ve gereksiz olmadığını görüyorum. Ben aslında MC değildim Sagopa ve Kolera sayesinde rape başladım. Kayıt yaparken çok zorlandım ve Sago ´ yu çok yordum ) ama ortaya güzel birşeyler çıktıysa ne mutlu bize.Ben 6 ay önce rape başladım ve bu kısa zaman içinde bandrollü bir albümde yer aldım. 3 tane şarkım var ve hepsine iyi yorumlar aldım.Kendi gelişimimi burada görebiliyorum.

Kolera = Kafile albümü benim için çok önemli. Kendi solo albümümü yaparken çok istekli ve heyecanlıydım. Albüm çıktıktan sonra en fazla 6-7 kere açıp içine bakmışımdır. Ama Kafile albümünü her gördüğümde inceliyorum. Bebeğim gibi sanki. Albümün her karesinde bizim emeğimiz var. Kendi şirketimizden çıkarttığımız için herşeyi ile bizzat ilgilendiğimiz için bu albümün bende yeri çok özel. Kafile albümünün bir başka önemi de bizim içimizde yaptığımız toplama bir albüm olması. Bence Türkiye´nin gelmiş geçmiş en iyi karma rap albümü. Bu albümde bizim amacımız Sagopa ve Kolera haricinde Kuvvetmira´da yer alan mc lerin tanıtılmasıydı ki öyle de oldu. Biz geri planda kaldık ve daha az şarkı ile albümde yer aldık. Herkesin hakkını verdiğine inanıyorum. Zet ilk kayıtlarında bizi çok uğraştırmıştı fakat kayıtları bitirip dinlediğimizde hepimizi şaşırtacak kadar iyi şarkılar ortaya çıkıyordu. Raffine yeni duyuluyor fakat eskiden beri bu işi yapanlardan çok daha iyi ve başarılı. Çok farklı , kendi tarzı var Sagopa ile oluşturdukları kendine has bir soundu var. Abluka Alarm zaten bizim kardeşlerimiz. Şu an Samsun´da olmalarına rağmen kalplerinin bizimle olduğuna inanıyorum. Onlar zaten kendilerini kanıtlamış isimler ve yıllardır beraber çalışıyoruz. Hedefim ; bu albümde yer alanlara ayrı ayrı solo albümler yapabilmek. Umarım Allah nasip eder. Çünkü herkes solo albümü hak ediyor.

Sagopa= Memnunuz Güzel bir albüm. Kafile bizim açımızdan önemli ama benim açımdan daha da önemli. Yıllardır düşündüğümüz kendi şirketimizden çıkarttığımız ilk albüm oldu. Özellikle Kolera´ya çok teşekkür ediyorum çünkü ben vatani görevimi yaparken albümün tüm işleri ile bizzat kendisi uğraştı. Ben bu albüm için birşey yaptığımı zannetmiyorum. Kayıtlar esnasında çok fazla eğlendik. Raffine gerçekten iyiydi. Zet yorucuydu ama o da iyiydi. Şu anda kuvvetmirada olmasalarda Moz ve sitem de iyiydi. Kolera zaten iyiydi. Herkes iyiydi. Sadece Evrenin şarkılarını bu albümden çıkartıp EP´ye verdik eğer o şarkılarda olsaydı albüm dağılımı daha farklı olacaktı. Bu işin başından beri içinde olan birisi olarak Türkiye´de Türkçe sözler içeren en iyi karma albüm diyebilirim. Zamanına göre iyi olan 1. Yeraltı Operasyonu albümündede yer almıştım. O da çok iyiydi ve herkesi etkileyebilmişti. Ve ben bu işi biliyorsam Kafile çok iyi bir karma , kimse hakkını yememeli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Soru(ahker)= Eleştiriye hiç tahammülün olmadığı söyleniyor. Bu konuda ne söylemek istersin ?

Sagopa = Ben eleştirilmeyi severim ama söylenenler eleştiri seviyesinde olursa. Bizim türkçe rap çevresinde eleştiri olayı yanlış algılanıyor. Eleştiri adı altında karalama yapıyorlar aslında. Çekememezlik çok fazla "Sago nun şu şarkısını beğenmedim çünkü bana hitap etmedi " diyebilir yada " son dönemlerde yaptığı şarkılar aşk şarkısı gibi olmuş " diyebilir ama !!! Görmüyor musunuz !!! Uyanın tarzında galeyana getirici yazılar yazanlar bile var. Dünya´da bu iş böyle dönüyor zaten. Dinleyiciler beni bilir kişi olarak eleştiremez çünkü benim seviyemde değiller henüz. Sagopa Kajmer´in ne olduğunu artık tüm camia biliyor. Biraz mantığı olan insan eleştiri seviyesinin terazisini tutturabilir. O zamanda anlayışla karşılayabileceğimi de dinleyicilerim bilir.

Soru(ahker) = Düet albüm çalışmalarınız nasıl gidiyor. Biraz bilgi verir misiniz?

Sagopa = Düet albümün özellikli olmasını istiyorum. Bugüne kadar yapılmışlar haricinde bir iki farklı nokta var ; müzikal anlamda daha minimal çalışmalar yapıyoruz. Mesela içinde farklı enstrümanlardan ziyade efektler ve farklı sesler kullanmayı düşünüyorum. Albümde kendi düşündüklerimizi Kolera ile fikir alışverişi yaparak istediklerimizi yapıyoruz ve sonuçlarını da biliyoruz. Herkes bizi eleştirecek ama bu 1998 yılından beri bir gelenek haline geldi artık. Her albümümden sonra çok garip laflar edildi. Hiç kimse böyle bir albüm beklemiyor olacak. Karamsar bir albüm bekleyenler olabilir yada daha çok popa yöneleceğimizi düşünenler olabilir ama biz kendi içimizde bir sound yarattık ve bu müzikaliteyle devam edeceğiz.

Kolera = Sagopa ile düet yapmak başlı başına bir dert . Aynı şarkıda bulunman demek senin sönük kalman demek çünkü bence Türkçe rapin tartışmasız en iyisi. Yeni bir parça yaptığımda bu yaptıklarım arasında en iyisi oldu diyorum, zaten en son yaptığım parça diğerlerinden daha iyi oluyor geliştiği için. Sago kendi bölümünü okuduğunda " ooooo gitti diyorum " ben o kadar uğraşmışım yapmışım ama Sago gelince sönük kalıyo ve düet albümde böyle bir risk var ama son zamanlarda artık aramızda bir sound uyumu yarattığımızı düşünüyorum. Birbirimizi her yönüyle bütünlediğimize inanıyorum ve beraber son yaptığımız parçalar bunun göstergesi. Çok iyi tepkiler aldı. Albüm benim için biraz zorlu olacak ama aynı zamanda da keyifli olacak çünkü Sago ile uyumumuz çok iyi. Önümüzdeki ilk projemiz bu albüm olduğu için konserlerimiz sonrasında bu albüme yoğunlaşacağım. Sound açısından daha önce yapılmamış ve çıtası yüksek olacağını düşünüyorum. Şu ana kadar 8 tane parçanın kendi bölümlerimi bitirdim. Bu albümle yeni bir çığır açacağımızı düşünüyorum çünkü Türkçe rapte yeni bir sound yaratılacaksa bunu Sagopa yapıyor. Taklit yapanların sayısı maalesef çok fazla ve benim istediğim herkesin kendi tarzını bulması. Bu bana çok rahatsızlık veriyor. Bazen elimize gelen demoları dinliyoruz , gelenler ya Sagopa ya da Ceza nın aynısı." Taklitler orjinallerini yaşatır " ne kadar iyi olduğu düşünülsede taklitten öteye gidemezler.

Soru(ahker) = Raffine ve Zet acaba Kuvvetmira´da olmasalardı yine melankolik rapler mi yapardı ?

Raffine = Ben zaten rape Sagopa Kajmer ile başladım. İlk demolarım Sagopa Kajmer´in aynısıydı diyebilirim. Bunu söylemekten çekinmiyorum çünkü gerçekten çok iyi bir mc. Yunus Abi ´ nin tarzımı yakalamamda bana büyük etkisi oldu. En başından beri karamsar rapler dinliyorduk. Bizim yaptığımız şey içimizdekileri anlatmak. Mesela ben kendi içimdeki çelişkilerden bahsederken karamsar olması normal.

Zet = Benim Kuvvetmira´ya girmem biraz daha farklı oldu. Ben klip çekiyordum öncesinde. Sagopa ile aramızda abi - kardeş ilişkisi vardı. Bana Dj liği ,beat yapmayı , Yunus abi öğretti. Tarzımı da Sagopa yarattı. Öncesinde rap yapmak gibi bir arzum yoktu fakat Kolera ve Sagopa sesimin rape uyumlu olduğunu ve yapabileceğimi söylediler. Benim de elbetteki içimde karamsarlık var çünkü hayatım bugüne kadar çok iyi gitmedi ve bende yaşadıklarımı anlatıyorum ve insanlar da dinliyor.

Soru(ahker) = Sagopa´nın aynı zamanda Dj Mic Check olarak bir mahlası var. Bu albümde ben Mic Check´den çok fazla stratch beklerken yalnızca 2 şarkıda bunu bulabildim. Bunun bir sebebi var mı ?

Sagopa = Ben stratch yapmayı severim ve turntablelarıma aşık biriyimdir. Fakat bir kötü özelliğim var; uyuşuk biriyimdir. Bu parçada stratch ne kadar güzel olur demedikten sonra o şarkıda stratch düşünmem ama bundan sonraki çalışmalarımda bol stratchler olacak. Mesela yıllardır projem olan turntablizma´yı bitireceğim. Çok teknik ve sanatsal bir proje olacak. Türkiye´nin ilk turntablizma albümünü ben yapacağım. Albümde rap vokallerde yer alacak ve sadece turntable dan çıkan seslerle yapılacak. Düet albümde yine bol stratchler bulacaksınız.

Soru(ahker) = Peki sen yıllardır bu işin içinde olan birisi olarak yeni başlayan Dj´ ler için ne önerirsin ?

Sagopa = Yeni başlayanlar öncelikle Direct-drive turntable almalılar. Belt drive olmamalı çünkü ( cue ) şarkının başlamasını istediğin yerde başlatamazsın. 2. husus stratch mixeri almaları lazım. Dİsko yada klüp mixeri olmamalı. Vestax çok iyi ve Stanton ´ın bir iki modeli iyi ama bunlar dışında önermiyorum. Yeni başlayanlar plak almalı ve plaklara konsantre olmalı, elleri ısınmalı. Bu pahalı bir iş tabii ki. Bu iş için yetenek de gerekiyor. Plakların pahalı olmasından yakınmasınlar çünkü Taksim´de eski soul funk vb. plakları ucuza alabilirler ve drumları, ritimleri mixlesinler daha sonra stratche gelsinler. Stratch tamamiyle kulak, beyin, eller, ritimsel duygu ve melodi yaratma ahengine bağlıdır. Çok teknik olayları var. Yeni dj´lere sabırlı olmalarını diliyorum.

Soru(ahker) = BPG´de(Bir pessimistin gözyaşları) daha sosyal içerikli mesajlar veren şarkıların vardı. Her yeni albümde bunlar azalıyor mu ?

Sagopa = BPG albümü benim hayatımın değişme noktasıdır. Yeni bir dönem açtım benim önceden MC lik konusunda bir iddiam yoktu. Dj , Prodüktör ve normal bir vatandaştım. Çok iyi söz yazabiliyorum,diğ er mc leri tartabiliyorum ve herşeyi yapabiliyorum aslında ama yapabildiğimi söylemiyordum. Yıllarca kendi istediğimi yaptım böğürdüm, sert rap yaptım, içimdekileri döktüm, ben çılgın bir adamım, kendi istediğimi yaptım. Başlarda yeni tarzıma alışmak zor oldu fakat bir alışan pir alıştı. Dinleyicilerin yaşamları bile etkilendi. Yaşadıklarım haricinde birşey anlatmadım BPG'de de aynı şekilde Romantizma'da da aynı şekilde oldu. Mesela " Vasiyet " şarkısı sosyal içerikli gibi de görünebilir. "Terapi" de hepimizin başına gelebilecek moral bozukluğundan bahsediyorum. Aslında çokda sosyal içerikten yana değilim yani. BPG´ deki sound çok ayrıydı bunu kabul ediyorum ve ben her albümümde daha farklı şeyler yapıyorum. Hatta bazıları yeni albümde istediklerini bulacak. Ben herkesin ne istediğini çok iyi biliyorum.

Soru(ahker) = İlerleyen zamanda featuring çalışmaların olacak mı?

Sagopa = Uzun zaman sonra yanıma birilerini kabul ettim. Yanlış almasın kabul ettim diyorum çünkü kıl biriyimdir. Herkesle çalışmam aynı zamanda desteklediğime destek veririm. Raffine, Zet, Abluka Alarm çok iyi ve onlarla çok iyi anlaşıyoruz. Herkes benim için farklı bir değere sahip. Nereye kadar gider bilemem zaten son zamanlarda 1-2 olay daha yaşadık. Birde benim konumumdan olaya bakarsak; Herkese destek vermek istiyorum ama öyle bir nokta var ki bunu koruyabilmek önemli. Ben müzik yaparken MC'nin üzerinde kaydın nasıl duracağını düşünürüm. MC'yi gözümün önüne getirip müzik yaparım. Bu Sezen Aksu´nun herkese şarkı vermemesine benziyor ( zamanında tabii ki ). Zamanında herkese şarkı vermiyordu ama şimdi laçkalaştı. MC'lerin tarzlarını bildiğim için çalışmalarım kolay oluyor. Ama yaşadığım olaylar neticesinde artık bende insanlara karşı güvensizlik hat safhalara ulaştı.

Soru(ahker) = Sagopa Kajmer´in reklamını yeteri kadar yapamadığını düşünenler var. Reklam yapmak mı istemiyorsun yoksa şimdiye kadar yeterince imkan bulamadın mı?

Sagopa = Hiçkimse bana iyi pazarlama yapamıyor demesin çünkü ben ahtapot değilim. Öncelerde çalıştığım şirketlerle anlaşma yaparken istediğim her maddeyi antlaşmaya ekletmiştim. Klip, tanıtım, promosyon, plak vs. vs. vs. babil sarayı gibi yani. Albüm bitene kadar herşey çok iyi antlaşmaya uyuluyor. Albüm çıktıktan 1 hafta sonra telefonlarına çıkmamaya başlıyolar, paran gecikiyor, projelerin gecikiyor. Bunların hepsi içimde yaşadığım depremler. Bana daha önce plak basılacağı bile söylendi ve bu benim içim çok önemli çünkü ben bir DJ'im. Ben kendi plağımı gördükten sonra rapi bıraksamda gam yemem. Bana öyle bir klip çekmeliler ki şirketteki diğer elemanlarla aynı standartta olsun. Ben şarkılarımı yapıyorum bunları dinletmek istiyorum ama sonuç ne oluyor? Size tanıtmak istemiyor muyum? Bunu tanıtacak bir plak şirketi var. Diğer türlü ben arkadaşlarıma söylerim ve kendi imkanlarımızla hallederiz. "Al 1 de burdan yak" haricindeki tüm kliplerim bu şekilde oldu ve bu klibide benim şirketimle hiç alakası olmayan BKM prodüksiyon yaptı ama bunu bile üstüne alınan plak şirketleri var. Sonuçta ben bir albüm yaptım çok emek verdim çok çalıştım. Bana şimdiye kadar çok bütçe harcanmadı ve en sonunda ben rest çektim. Ne t-shirt, ne plağınızı vs. istemiyorum dedim ve vatani görevimi yapmaya karar verdim. Sagopa Kajmer elbette ki şarkılarını tanıtmak istiyor fakat ne özel talk showlarda ne de başka bir yerde tanıtmak istemiyorum. Radyolar ve tv lerde reklam yapmak imkansız gibi. Dream tv haricinde paranız yoksa bu iş olmuyor. Daha önce çekilen kliplerde Derin Darbe, Zet vs. yardımıyla oldu.Vasiyet ödül aldı ama Sebati Kurt Sagopa Kajmer grubu dedi. Bu onun ayıbıdır. Klip yapılırken beraber onca zaman geçirdik ve isteklerimizi karşılıklı ilettik ki benim tek kişi olduğumu çok iyi biliyordu ama oraya gidince kendi pot kırdı. Ödül törenine beni çağırmamaları ve hala ödülümü alamamış olmam onların ayıbıdır. Benim için ödül de önemli değil evde bir sürü ödülüm var zaten baksam onlara bakarım ama Kral Tv´de bir ilki başardım ve Sagopa Kajmer orada herkes tarafından alkışlandı. Benim için başarı budur. Her yerde reklamlarım posterlerim dağıtılınca meşhur olmuyorum. Şu anda Sagopa Kajmer çok gizemli bir popülariteye sahip ve tam istediğim dozajda. Ben rahat yürümek istiyorum açıkcası Tarkan gibi olmak istemiyorum. Çok popüler olmak istemiyorum. Benim çok fazla resmimi de göremezsiniz zaten rapimi dinleyin ben rapciyim, müzisyenim, sanatcıyım.

Soru(ahker) = Türkce sözlü rap müzik diyoruz ama türkçe sözlerin arasında yabancı kelime kullanımı da yaygın. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

Zet = Türkce rap te mc´lerin türkçe - yabancı dil karışımı yapmasına karşıyım ama aralarda kullandığımız bazı dinleyin ) Bu şarkıdaki vokalde Sago´nun bana çok yardımı oldu ve tamamen backvokallerle giden bir parça.

Alı size Kuvvetmira ropartajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KuvvetMira Konserleri
» Kuvvetmira-konser
» KuvvetMira CheccDizOut Party!