Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı

YazarMesaj
deLi_Mc_S
KRal SagocuxXx
KRal SagocuxXx
deLi_Mc_S

Takımın _? : Röportaj - Kuvvetmira Röportajı 8ed8b6c7f9

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Empty
MesajKonu: Röportaj - Kuvvetmira Röportajı   Röportaj - Kuvvetmira Röportajı I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 16, 2008 11:03 pm

sıcağı sıcağına SND TEAM adına Obie ve ahker Bakırköy " Çiklet " deki arkadaşlarımızın misafirperverliği sayesinde samimileşen ortamda çok neşeli bir röportaj yaptı.Forumlarda üyelerimizin merak ettikleri soruların yanısıra Melankolia , Kafile ve Kuvvetmira hakkında bütün detayları ve üyelerimizin isteklerinin doğrultusunda bol bol resim içeren dopdolu bir röportaj sizleri bekliyor

ahker=Öncelikle hayırlı olsun.Kafile albümü çıktı.Albüm hakkında neler düşünüyorsunuz?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Raffine

Raffine=Bu albüm Zet ,Abluka Alarm ve benim için çok büyük bir şanstı.Öncelikle bu albümde bize şans tanıdığı için Sagopa ve Kolera´ya çok teşekkür ediyorum.Güzel bir toplama albüm ve bence Türkçe Rap´in başyapıtlarından bir tanesi.

Sagopa = Reklam kokan hareketler Smile) ( gülüşmeler )

Raffine = İlk bandrollu albümüm olduğu için böyle bir projede yer aldığım için sözlerime çok özen gösterdim.Gerçekten çok önemliydi ve maneviyatı çok büyüktü.Kuvvetmirada olabilmek en büyük hayalimdi ve bu albümde bulunmam bunun göstergesi oldu ,kendimi burada kanıtlama şansı yakaladım.Kanıtladığımı düşünenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Zet

Zet = Yoow Smile) Benim için albüm çok önemli.Albümü müzikçalarımı takıp dinlediğimde hiçbir şarkının boş ve gereksiz olmadığını görüyorum.Ben aslında MC değildim Sagopa ve Kolera sayesinde rape başladım.Kayıt yaparken çok zorlandım ve Sago ´ yu çok yordum Smile) ama ortaya güzel birşeyler çıktıysa ne mutlu bize.Ben 6 ay önce rape başladım ve bu kısa zaman içinde bandrollü bir albümde yer aldım.3 tane şarkım var ve hepsine iyi yorumlar aldım.Kendi gelişimimi burada görebiliyorum.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera

Kolera = Kafile albümü benim için çok önemli.Kendi solo albümümü yaparken çok istekli ve heyecanlıydım.Albüm çıktıktan sonra en fazla 6-7 kere açıp içine bakmışımdır.Ama Kafile albümünü her gördüğümde inceliyorum.Bebeğim gibi sanki.Albümün her karesinde bizim emeğimiz var.Kendi şirketimizden çıkarttığımız için herşeyi ile bizzat ilgilendiğimiz için bu albümün bende yeri çok özel.Kafile albümünün bir başka önemi de bizim içimizde yaptığımız toplama bir albüm olması.Bence Türkiye´nin gelmiş geçmiş en iyi karma rap albümü.Bu albümde bizim amacımız Sagopa ve Kolera haricinde Kuvvetmira´da yer alan mc lerin tanıtılmasıydı ki öyle de oldu.Biz geri planda kaldık ve daha az şarkı ile albümde yer aldık.Herkesin hakkını verdiğine inanıyorum.Zet ilk kayıtlarında bizi çok uğraştırmıştı fakat kayıtları bitirip dinlediğimizde hepimizi şaşırtacak kadar iyi şarkılar ortaya çıkıyordu.Raffine yeni duyuluyor fakat eskiden beri bu işi yapanlardan çok daha iyi ve başarılı.Çok farklı , kendi tarzı var Sagopa ile oluşturdukları kendine has bir soundu var.Abluka Alarm zaten bizim kardeşlerimiz.Şu an Samsun´da olmalarına rağmen kalplerinin bizimle olduğuna inanıyorum.Onlar zaten kendilerini kanıtlamış isimler ve yıllardır beraber çalışıyoruz.Hedefim ; bu albümde yer alanlara ayrı ayrı solo albümler yapabilmek.Umarım Allah nasip eder.Çünkü herkes solo albümü hak ediyor.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera_sagopa

Sagopa=Memnunuz :)Güzel bir albüm.Kafile bizim açımızdan önemli ama benim açımdan daha da önemli.Yıllardır düşündüğümüz kendi şirketimizden çıkarttığımız ilk albüm oldu.Özellikle Kolera´ya çok teşekkür ediyorum çünkü ben vatani görevimi yaparken albümün tüm işleri ile bizzat kendisi uğraştı.Ben bu albüm için birşey yaptığımı zannetmiyorum.Kayıtlar esnasında çok fazla eğlendik.Raffine gerçekten iyiydi.Zet yorucuydu ama o da iyiydi.Şu anda kuvvetmirada olmasalarda Moz ve sitem de iyiydi.Kolera zaten iyiydi.Herkes iyiydi.Sadece Evrenin şarkılarını bu albümden çıkartıp EP´ye verdik eğer o şarkılarda olsaydı albüm dağılımı daha farklı olacaktı.Bu işin başından beri içinde olan birisi olarak Türkiye´de Türkçe sözler içeren en iyi karma albüm diyebilirim.Zamanına göre iyi olan 1. Yeraltı Operasyonu albümündede yer almıştım.O da çok iyiydi ve herkesi etkileyebilmişti.Ve ben bu işi biliyorsam Kafile çok iyi bir karma , kimse hakkını yememeli.Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

ahker = Eleştiriye hiç tahammülün olmadığı söyleniyor.Bu konuda ne söylemek istersin ?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera_sagopa2

Sagopa = Ben eleştirilmeyi severim ama söylenenler eleştiri seviyesinde olursa.Bizim türkçe rap çevresinde eleştiri olayı yanlış algılanıyor.Eleştiri adı altında karalama yapıyorlar aslında.Çekememezlik çok fazla "Sago nun şu şarkısını beğenmedim çünkü bana hitap etmedi " diyebilir yada " son dönemlerde yaptığı şarkılar aşk şarkısı gibi olmuş " diyebilir ama !!! Görmüyor musunuz !!! Uyanın tarzında galeyana getirici yazılar yazanlar bile var.Dünya´da bu iş böyle dönüyor zaten.Dinleyiciler beni bilir kişi olarak eleştiremez çünkü benim seviyemde değiller henüz.Sagopa Kajmer´in ne olduğunu artık tüm camia biliyor.Biraz mantığı olan insan eleştiri seviyesinin terazisini tutturabilir.O zamanda anlayışla karşılayabileceğimi de dinleyicilerim bilir.

ahker = Düet albüm çalışmalarınız nasıl gidiyor.Biraz bilgi verir misiniz?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Zet_kolera_raffine

Sagopa = Düet albümün özellikli olmasını istiyorum.Bugüne kadar yapılmışlar haricinde bir iki farklı nokta var ; müzikal anlamda daha minimal çalışmalar yapıyoruz.Mesela içinde farklı enstrümanlardan ziyade efektler ve farklı sesler kullanmayı düşünüyorum.Albümde kendi düşündüklerimizi Kolera ile fikir alışverişi yaparak istediklerimizi yapıyoruz ve sonuçlarını da biliyoruz.Herkes bizi eleştirecek ama bu 1998 yılından beri bir gelenek haline geldi artık.Her albümümden sonra çok garip laflar edildi.Hiç kimse böyle bir albüm beklemiyor olacak.Karamsar bir albüm bekleyenler olabilir yada daha çok popa yöneleceğimizi düşünenler olabilir ama biz kendi içimizde bir sound yarattık ve bu müzikaliteyle devam edeceğiz.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera_raffine

Kolera = Sagopa ile düet yapmak başlı başına bir dert .Aynı şarkıda bulunman demek senin sönük kalman demek çünkü bence Türkçe rapin tartışmasız en iyisi.Yeni bir parça yaptığımda bu yaptıklarım arasında en iyisi oldu diyorum ,zaten en son yaptığım parça diğerlerinden daha iyi oluyor geliştiği için.Sago kendi bölümünü okuduğunda " ooooo gitti diyorum " ben o kadar uğraşmışım yapmışım ama Sago gelince sönük kalıyo ve düet albümde böyle bir risk var ama son zamanlarda artık aramızda bir sound uyumu yarattığımızı düşünüyorum.Birbirimizi her yönüyle bütünlediğimize inanıyorum ve beraber son yaptığımız parçalar bunun göstergesi.Çok iyi tepkiler aldı.Albüm benim için biraz zorlu olacak ama aynı zamanda da keyifli olacak çünkü Sago ile uyumumuz çok iyi.Önümüzdeki ilk projemiz bu albüm olduğu için konserlerimiz sonrasında bu albüme yoğunlaşacağım.Sound açısından daha önce yapılmamış ve çıtası yüksek olacağını düşünüyorum.Şu ana kadar 8 tane parçanın kendi bölümlerimi bitirdim.Bu albümle yeni bir çığır açacağımızı düşünüyorum çünkü Türkçe rapte yeni bir sound yaratılacaksa bunu Sagopa yapıyor.Taklit yapanların sayısı maalesef çok fazla ve benim istediğim herkesin kendi tarzını bulması.Bu bana çok rahatsızlık veriyor.Bazen elimize gelen demoları dinliyoruz , gelenler ya Sagopa ya da Ceza nın aynısı." Taklitler orjinallerini yaşatır " ne kadar iyi olduğu düşünülsede taklitten öteye gidemezler.

ahker = Raffine ve Zet acaba Kuvvetmira´da olmasalardı yine melankolik rapler mi yapardı ?
deLi_Mc_S
KRal SagocuxXx
KRal SagocuxXx
deLi_Mc_S

MesajKonu: Geri: Röportaj - Kuvvetmira Röportajı   Röportaj - Kuvvetmira Röportajı I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 16, 2008 11:03 pm

Raffine = Ben zaten rape Sagopa Kajmer ile başladım.İlk demolarım Sagopa Kajmer´in aynısıydı diyebilirim.Bunu söylemekten çekinmiyorum çünkü gerçekten çok iyi bir mc.Yunus Abi ´ nin tarzımı yakalamamda bana büyük etkisi oldu.En başından beri karamsar rapler dinliyorduk.Bizim yaptığımız şey içimizdekileri anlatmak.Mesela ben kendi içimdeki çelişkilerden bahsederken karamsar olması normal.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Zet_kolera

Zet = Benim Kuvvetmira´ya girmem biraz daha farklı oldu.Ben klip çekiyordum öncesinde.Sagopa ile aramızda abi - kardeş ilişkisi vardı.Bana Dj liği ,beat yapmayı , Yunus abi öğretti.Tarzımı da Sagopa yarattı.Öncesinde rap yapmak gibi bir arzum yoktu fakat Kolera ve Sagopa sesimin rape uyumlu olduğunu ve yapabileceğimi söylediler.Benim de elbetteki içimde karamsarlık var çünkü hayatım bugüne kadar çok iyi gitmedi ve bende yaşadıklarımı anlatıyorum ve insanlar da dinliyor.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Sagopa_raffine

ahker = Sagopa ´ nın aynı zamanda Dj Mic Check olarak bir mahlası var.Bu albümde ben Mic Check´den çok fazla stratch beklerken yalnızca 2 şarkıda bunu bulabildim.Bunun bir sebebi var mı ?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kuvvetmira

Sagopa = Ben stratch yapmayı severim ve turntablelarıma aşık biriyimdir. Fakat bir kötü özelliğim var ; uyuşuk biriyimdir.Bu parçada stratch ne kadar güzel olur demedikten sonra o şarkıda stratch düşünmem ama bundan sonraki çalışmalarımda bol stratchler olacak.Mesela yıllardır projem olan turntablizma´yı bitireceğim.Çok teknik ve sanatsal bir proje olacak.Türkiye´nin ilk turntablizma albümünü ben yapacağım.Albümde rap vokallerde yer alacak ve sadece turntable dan çıkan seslerle yapılacak.Düet albümde yine bol stratchler bulacaksınız.

ahker = Peki sen yıllardır bu işin içinde olan birisi olarak yeni başlayan Dj´ ler için ne önerirsin ?

Sagopa = Yeni başlayanlar öncelikle Direct-drive turntable almalılar.Belt drive olmamalı çünkü ( cue ) şarkının başlamasını istediğin yerde başlatamazsın. 2. husus stratch mixeri almaları lazım.Dİsko yada klüp mixeri olmamalı.Vestax çok iyi ve Stanton ´ın bir iki modeli iyi ama bunlar dışında önermiyorum.Yeni başlayanlar plak almalı ve plaklara konsantre olmalı ,elleri ısınmalı.Bu pahalı bir iş tabii ki.Bu iş için yetenek de gerekiyor.Plakların pahalı olmasından yakınmasınlar çünkü Taksim´de eski soul funk vb. plakları ucuza alabilirler ve drumları , ritimleri mixlesinler daha sonra stratche gelsinler.Stratch tamamiyle kulak , beyin , eller , ritimsel duygu ve melodi yaratma ahengine bağlıdır.Çok teknik olayları var.Yeni dj ´ lere sabırlı olmalarını dinliyorum.

ahker = BPG ´ de daha sosyal içerikli mesajlar veren şarkıların vardı.Her yeni albümde bunlar azalıyor mu ?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Obie_sago2

Sagopa = BPG albümü benim hayatımın değişme noktasıdır.Yeni bir dönem açtım benim önceden MC lik konusunda bir iddiam yoktu.Dj , Prodüktör ve normal bir vatandaştım.Çok iyi söz yazabiliyorum ,diğer mc leri tartabiliyorum ve herşeyi yapabiliyorum aslında ama yapabildiğimi söylemiyordum.Yıllarca kendi istediğimi yaptım böğürdüm , sert rap yaptım ,içimdekileri döktüm ,ben çılgın bir adamım ,kendi istediğimi yaptım.Başlarda yeni tarzıma alışmak zor oldu fakat bir alışan pir alıştı. Dinleyicilerin yaşamları bile etkilendi.Yaşadıklarım haricinde birşey anlatmadım BPG de de aynı şekilde Romantizma da da aynı şekilde oldu.Mesela " Vasiyet " şarkısı sosyal içerikli gibi de görünebilir."Terapi" de hepimizin başına gelebilecek moral bozukluğundan bahsediyorum.Aslında çokda sosyal içerikten yana değilim yani.BPG ´ deki sound çok ayrıydı bunu kabul ediyorum ve ben her albümümde daha farklı şeyler yapıyorum.Hatta bazıları yeni albümde istediklerini bulacak.Ben herkesin ne istediğini çok iyi biliyorum.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kuvvetmira-snd_team

ahker = İlerleyen zamanda featuring çalışmaların olacak mı ?

Sagopa = Uzun zaman sonra yanıma birilerini kabul ettim.Yanlış almasın kabul ettim diyorum çünkü kıl biriyimdir.Herkesle çalışmam aynı zamanda desteklediğime destek veririm.Raffine Zet Abluka Alarm çok iyi ve onlarla çok iyi anlaşıyoruz.Herkes benim için farklı bir değere sahip.Nereye kadar gider bilemem zaten son zamanlarda 1-2 olay daha yaşadık.Birde benim konumumdan olaya bakarsak ; Herkese destek vermek istiyorum ama öyle bir nokta var ki bunu koruyabilmek önemli.Ben müzik yaparken MC nin üzerinde kaydın nasıl duracağını düşünürüm.MC yi gözümün önüne getirip müzik yaparım.Bu Sezen Aksu´nun herkese şarkı vermemesine benziyor ( zamanında tabii ki ).Zamanında herkese şarkı vermiyordu ama şimdi laçkalaştı.MC lerin tarzlarını bildiğim için çalışmalarım kolay oluyor.Ama yaşadığım olaylar neticesinde artık bende insanlara karşı güvensizlik hat safhalara ulaştı.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Sago_ahker2

ahker = Sagopa Kajmer´ in reklamını yeteri kadar yapamadığını düşünenler var.Reklam yapmak mı istemiyorsun yoksa şimdiye kadar yeterince imkan bulamadın mı ?

Sagopa = Hiçkimse bana iyi pazarlama yapamıyor demesin çünkü ben ahtapot değilim.Öncelerde çalıştığım şirketlerle anlaşma yaparken istediğim her maddeyi antlaşmaya ekletmiştim.Klip , tanıtım , promosyon ,plak vs vs vs babil sarayı gibi yani.Albüm bitene kadar herşey çok iyi antlaşmaya uyuluyor.Albüm çıktıktan 1 hafta sonra telefonlarına çıkmamaya başlıyolar ,paran gecikiyor ,projelerin gecikiyor .Bunların hepsi içimde yaşadığım depremler.Bana daha önce plak basılacağı bile söylendi ve bu benim içim çok önemli çünkü ben bir DJ im .Ben kendi plağımı gördükten sonra rapi bıraksamda gam yemem.Bana öyle bir klip çekmeliler ki şirketteki diğer elemanlarla aynı standartta olsun.Ben şarkılarımı yapıyorum bunları dinletmek istiyorum ama sonuç ne oluyor ? Size tanıtmak istemiyor muyum ? Bunu tanıtacak bir plak şirketi var. Diğer türlü ben arkadaşlarıma söylerim ve kendi imkanlarımızla hallederiz." Al 1 de burdan yak " haricindeki tüm kliplerim bu şekilde oldu ve bu klibide benim şirketimle hiç alakası olmayan BKM prodüksiyon yaptı ama bunu bile üstüne alınan plak şirketleri var.Sonuçta ben bir albüm yaptım çok emek verdim çok çalıştım.Bana şimdiye kadar çok bütçe harcanmadı ve en sonunda ben rest çektim.Ne t-shirt , ne plağınızı vs istemiyorum dedim ve vatani görevimi yapmaya karar verdim.Sagopa Kajmer elbette ki şarkılarını tanıtmak istiyor fakat ne özel talk showlarda nede başka bir yerde tanıtmak istemiyorum.Radyolar ve tv lerde reklam yapmak imkansız gibi.Dream tv haricinde paranız yoksa bu iş olmuyor.Daha önce çekilen kliplerde Derin Darbe , Zet vs yardımıyla oldu.Vasiyet ödül aldı ama Sebati Kurt Sagopa Kajmer grubu dedi.Bu onun ayıbıdır.Klip yapılırken beraber onca zaman geçirdik ve isteklerimizi karşılıklı ilettik ki benim tek kişi olduğumu çok iyi biliyordu ama oraya gidince kendi pot kırdı.Ödül törenine beni çağırmamaları ve hala ödülümü alamamış olmam onların ayıbıdır.Benim için ödül de önemli değil evde bir sürü ödülüm var zaten baksam onlara bakarım ama Kral Tv ´ de bir ilki başardım ve Sagopa Kajmer orada herkes tarafından alkışlandı.Benim için başarı budur.Her yerde reklamlarım posterlerim dağıtılınca meşhur olmuyorum.Şu anda Sagopa Kajmer çok gizemli bir popülariteye sahip ve tam istediğim dozajda.Ben rahat yürümek istiyorum açıkcası Tarkan gibi olmak istemiyorum.Çok popüler olmak istemiyorum.Benim çok fazla resmimi de göremezsiniz zaten rapimi dinleyin ben rapciyim ,müzisyenim ,sanatcıyım.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Snoop_kuvvetmira

ahker = Türkce sözlü rap müzik diyoruz ama türkçe sözlerin arasında yabancı kelime kullanımı da yaygın.Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

Zet = Türkce rap te mc ´ lerin türkçe - yabancı dil karışımı yapmasına karşıyım ama aralarda kullandığımız bazı kalıplaşmış ,gaza getiren sözcükler var.Bunları backvokallerimde kullanmayı seviyorum ama gidipte başkasına ingilizce söz yazdırıp kendim söylemem mesela.Bence Türkçe rap Türkçe yapılmalı

Raffine = Öncelikle rap zaten ingilizce bir kelime olduğu için kalıplaşmış kelimeleri kullanmaktan çekinmiyorum.Biz Türkceyi düzgün kullanmaya çalışıyoruz ve üstüne basa basa söylüyorum Kuvvetmira Türkçeyi en iyi kullanan oluşumdur.

Kolera = Rap zaten Amerika´da doğdu ve bu yüzden kalıplaşmış kelimeleri kullanmak zorundayız ama Türkçe rapte Türkçe kullanılması taraftarıyım.Bende çok nadir kullanıyorum.Dozajı aşmadığı ve anlamı olduğu sürece problem yok.Ama sırf kafiye olsun diye ingilizce kelimeleri yan yana getirip flow yapmak çok abeste iştigal ediyor.

Sagopa = En iyi Türkçe rap sözünü ben yazarım.Dile hakimlikse bunu en iyi ben yaparım.Rap yapıyorsan Türkçeyi iyi cümlelerle insanlara aksettir arada bir yabancı kelime kullan.Bana bazı eleştiriler geliyo " Kendini edebiyatcı zannediyor ondan sonra ingilizce konuşuyor " gibilerinden ama ben bunları hiç kale bile almıyorum bunlar beni çekemeyen insanlar.Türkçeyi doğru kullanalım çünkü çok zengin ve güzel bir dilimiz var.

ahker = Sample olayını değinmek istiyorum.Senin hakkında en çok eleştirilen konulardan biriside çok fazla sample kullandığın.Yeteneğin olmasına rağmen yinede sample kullanmaktan vazgeçmediğin görüşünde olanlar da çoğunlukta.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera_raffine_zet

Sagopa = !!! Şimdi ağır konuşacağım !!! Ben arada birde olsa forumlara girip bakıyorum ve yazılanları okumaya çalışıyorum.Herkeste girip forumlara bakıyor yani. " Benim internette işim yok ,ben 24 saat rap yapıyorum ,albüm için çalışıyorum " kimse kimseyi bunlarla kandırmasın.Herkes paşa paşa oturuyo ve www.suikast.de yazıp foruma bakıyor ve ne yazıldığına bakıyor yada başka sitelere giriyo ve " Vay ibneler ... yazmış " diyo.Ben şahsen diyorum " Vay ibneler böyle yazdınız benim için ".Ama ortada şöyle bir durum var ;Genelde yazılanlar çok ağır oluyor.Benim haketmediğim şey olduğunda ben böyle tepkiler veriyorum.Kim bu densiz diyorum kendi kendime.Mesela bana " çalmış , aynen koymuş " diyorlar pekala rap nasıl çıkmış bak, ilk plağı al ve de ki rapi keşfeden adam hiçkimseden çalmamış ,kendi yapmış.Ben bunun ispatını istiyorum.Gangstar grubu mesela dünyanın en önemli gruplarından çünkü Premier gibi çok önemli bir prodüktörü vardır.Alın ve Premier ´ in nasıl müzik yaptığına bakın.Bana kimi getirirseniz getirin Dr.Dre ,2pac ,Wu Tang her kimi dinliyorsanız getirin ve ben size hangi sampleların kullanıldığını söyleyim.Benim 15 tane defterim var ve bugüne kadar yapılan raplerin hepsinin samplelarını bilirim.Bir tek Dr.Dre nin 96 yılından sonra kendi yaptığı eserler yoğunlukta ama yinede sampledır.Rap sample işidir.Baytar şarkısında hiç sample yoktur mesela o benim el emeği göz nurumdur.Hiç sample yok.

ahker = Peki bu tarzda yani sample olmayan parçalar yapmaya devam edecek misin ?

Sagopa = Tabii ki yapacağım.Şöyle bir olgu oluştu; Sagopa müziği bildiği için bilinmeyen kişilerden alıyo ve bizede yediriyor.Ben bir DJ im benim nota bilgim falan da yok.Müzik aletlerini iyi çalarım ama ben rap yapıyorsam bu iş sample müziğidir.X şarkısında sample kullanmış diyorlar peki şarkı olmuş mu ? olmuş . O zaman hiçkimse yorum yapmasın.Bu işi iyi yapıyorum.Karakan´a ,Cina-i Şebeke´ye ,Erci-E ye bakın.Hepsi Türk müziklerinden sample kullanmıştır.Ben yapınca mı suçlu oluyorum? Ben bir büyücüysem bu da benim sihirimdir.Benim yaptığım şarkılardan herhangi bir tanesini aynı sample versem kim aynı beati yapabilecek ?Bunu başaranı kutlayacağım.Mesela Zet´in Diyet parçasının sample´ı Kibariye´dendir.Ben aynı sample vereyim ve bana Diyet parçasını çıkartsın birileri.Önemli olan budur.

ahker = Ben biraz da Kafile albümünden bahsetmek istiyorum.Öncelikle Kolera senin " La Kayyüme İllahu " isimli parçan çok derin ve ağır sözler içeriyor.Neden böyle bir parça yapma gereksinimi duydun?

Kolera = Bana soruyorlar zaten La Kayyüme İllahu ne demek diye.Kayyum Allah´ın sıfatlarından bir tanesi ,Varlıkları ayakta tutan yani yeri göğü ayakta tutan manasına geliyor. La Kayyüme İllahu = Allah´tan başka Kayyum ( Ulu , yüce ) yok demektir.Birgün moralim çok bozuktu ve uyuyamadım saat 3 e çeyrek kala kalktım ve nakaratını o vakitte yazdım.Bir anda olmuş bir parça.Parçayı yazmadan önce Allah´ın bana biraz ilham ver demiştim ve sonrasında içime öyle büyğük bir ilham doğdu ki anlatamam bile ve bu sayede bu parçayı yazdım.Normalde yaz aylarında çıkmış bir albüm için bu parça ağır tabii ki.İnsanların bu parçayı her zaman dinleyemeyeceğini çok iyi biliyorum ağır bir parça.Ama seve seve koydum.Aslında ben bu parçayı solo albüme koymayı düşünüyordum ama Kafile ´ye nasip oldu.Mesela "Bu parça ne bari ilahi yapsaydı diyenler de var " bunu da suikast´ de okudum.Şimdi şöyle bir durum var eğer beni eleştireceklerse rapimi eleştirsin yada ne bileyim başka şarkıları eleştirsin.Bi kere bu şarkıda Allah´ın adı geçiyor ve sükut etmeleri lazım.Ben parçamdan çok memnunum.Dinleyiciler biraz daha duyarlı ve düşünceli yorum yapmalılar.

Sagopa = Bende bu konu hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. La Kayyüme İllahu Kafile albümünün söz açısından en iyi parçası bence.Bu işi bilen kişilere bir parçadır.Ben bu şarkının beatini yaparken zaten bu beati doyurabilecek sözler ancak bu seviyede olabilirdi.Mesela bu beate baytarı okuduğunuzu düşünün , ne kadar saçma olurdu.Kolera bence çok profesyonel bir şarkı yaptı ve bu beatede ancak böyle bir şarkı yapılabilirdi.Kolera´ya çok yakıştı bence ve Kafile´ nin en eli ayağı düzgün şarkısı bu.Bence bu eleştirileri yapanların Allah´la problemi olduğunu düşünüyorum.

ahker = Zet seninde " Diyet " adlı şarkın çok konuşuluyor.Bunun bir hikayesi var mı ?

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kuvvetmira-snd_team
deLi_Mc_S
KRal SagocuxXx
KRal SagocuxXx
deLi_Mc_S

MesajKonu: Geri: Röportaj - Kuvvetmira Röportajı   Röportaj - Kuvvetmira Röportajı I_icon_minitimeC.tesi Ağus. 16, 2008 11:04 pm

Zet = Ben bi beat yaptım ama bu beate söyleyemedim çünkü çok zordu.Sonra Sago bana bi beat verdi .İsmi " İmdat " olan bu beat imdadıma yetişti.Ben o beati aldıktan sonra bir gecede şarkının hepsini yazdım ve sabahında da yolda yürürken nakaratı aklıma geldi ama söylemesi gerçekten zor bir şarkı ve kayıt aşaması çok uzun sürdü.Aslında benim bu şarkıdan çok beklentim yoktu.Ama gelen tepkilerin çoğu olumlu.İsminin diyet olmasının hikayesine gelince.Radyo da bir abimize bu şarkıyı dinlettiğimde "Sol kolumu burda bırakırım" lafı orda diyet anlamına geldiği için buna karar verdik.Zannetmesinler ki şişmanım Smile)

ahker = Raffine sen şarkılarında neleri konu ediyorsun ?

Raffine = Benim her şarkımın bir hikayesi var.Yaşadığım şeyleri yazıyorum." Evvela Elveda " nın nakaratı benimde yolda yürürken aklıma gelmişti.Dışarı çıkmıştım yanımda kimse yoktu ve cebimde sadece tesbih ve sigara ( Babam duyacak şimdi yandık :S ) vardı.Bu ikisi benim yalnızlık oyunlarım ve nakaratı böyle oluşturdum.Şarkının beatini Zet ve Sago yaptılar ve muhteşem bir şey çıktı ortaya."Yaşananlar Var " şarkısının yeri çok farklı benim için.Sözleri tam beni anlatıyor."İstediğimi Verin" çok farklı bir tarzda ve kulağa çok hitap eden bir tarz oldu

Zet = "İstediğimi Verin" de çok güzel bir uyum var.Raffine nin puslu bir sesi var .Onun sesi yerde yürümüyo.O parçada ritm kayma söz konusu ama şöyle bir ritm kayması ; Kicklerden sonra gidiyo her zaman ve bu farklılık katıyo.Kicklerle beraber gitse böyle olmaz. ( Röportajdan sonra dinleyin :p ) Bu şarkıdaki vokalde Sago´nun bana çok yardımı oldu ve tamamen backvokallerle giden bir parça.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Sago_raffine2

Raffine = Biz kayıtlarımızı Kuvvetmira´ da beraber yaptığımız için Zet ve benim kayıtlarımdan biraz daha bahsetmek istiyorum..Sagopa bizim kimseye benzememiz için farklı olmamız için elinden geleni yaptı çok yardım etti ve bizim için bir temel oluşturdu.

ahker = Abluka Alarmda Kuvvetmira ´ nın Samsundaki grubu.Onlar hakkında ne söylemek istersin ?

Sagopa = Abluka Alarm Savaş ve Leadri nin oluşturduğu ikili.Onları çok özlüyoruz ikiside çok iyi insanlar ve karakterleri yüksek olan rapcilerdir.Çok iyi müzikal anlayışları var ve bana çok uyuyor.Leadri nin tıpkı bir şair gibi Savaş ´ ın da çok garip sözler yazdığını düşünüyorum.Bazen Savaş´ın sözlerini anlamakta biz bile zorluk çekiyoruz Smile) Onlarında solo olarak ve grup olarak albümleri olacak.Kafile´de çok üstün bir başarı gösterdiklerine inanıyorum ve bazı kişilerin Abluka Alarmı karalama amacıyla çıkardığı söylemlere katılmıyorum.Abluka Alarm kesinlikle sample çalmamıştır biz kendimiz yaptık bu şarkıyı.Daha önce yapan vardır tabii ki ona da saygı duyuyoruz tabii ki.Ama biz bandrollu yaptık.Kültür bakanlığında notaları bile var bu şarkının ve hepsinin izini de var.Birden fazla insan aynı sample ı kullanabilir.

ahker = Albümün masteringi nasıl yapıldı ?

Sagopa = Masteringi Harem grubundan Kaan yaptı.Birlikte eğlene eğlene yaptık.

ahker = Grafik tasarımı da çok güzel olmuş.Tasarımı kim yaptı ?

Sagopa = Cihan Örün yaptı ( Genç Grafik ) ve aynı zamanda sitemin admini.

ahker = Prodüksiyon aranje ve düzenlemeler sana mı ait ?

Sagopa = Bütün kayıtların prodüksiyonuyla ve aranjeleriyle ben ilgilendim.Yoğunduk ,Yorulduk .Hem vatani görevimi yapıyordum hemde şarkılarla ilgileniyordum ve kendi şarkılarımı yapmaya çalışıyordum.Eğlendik ve güzel bir albüm çıkarttık.

ahker = Kolera albümün oluşum aşamalarını senden de dinleyebilir miyiz ?

Kolera = Albüm kayıtlarını hem zevkli hem eğlenceli hemde yorucu geçti velhasıl bir şekilde parçaları bitirdik ve geriye kaldı albüme piyasaya çıkartmak.Bizde ilk defa bu işleri yaptığımız için tecrübesizdik.Albümün kapak tasarımını düşünürken aklıma çocukluk arkadaşım geldi.Merve Kılınçkıran bizim şirketimizin logo tasarımını yaptı.Albüm kapağınıda ressam olan annesi Müjde Kılınçkıran yaptı.Grafik dizgi düzenlemeyi yine bizim diğer albümlerimizi yapan Genç Grafik ´ ten Cihan Örün yaptı.Ona da çok teşekkür ederiz yardımlarından dolayı.Albüm sizlerin eline gelene kadar çok fazla aşamadan geçiyor ve bunların hepsiyle bizzat ilgilenmek gerçekten çok zor ve çok yorucu.Bizim daha önceki albümlerde en büyük sorunumuz dağıtımın iyi olmamasıydı.Dağıtım şirketi çok önemli ve bu konuya hassasiyet gösterdik ve şu anda Kafile albümünün dağıtımından fazlasıyla memnunuz.Doğu illeri de dahil olmak üzere sipariş gelen her yere albümümüzü ulaştırıyorlar.Ayrıca bu albümün yurtdışında da kolaylıkla bulunabilecek olması bizi çok mutlu etti.Şimdi işin promosyon aşamasındayız ve çok ummalı bir çalışma yaptık güzel fikirlerimiz var ve Kafile albümü serüvene tam gaz devam ediyor.Albümü dinleyip beğenen ve albümde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Sagopa = Kafile internette belirsiz bir şekilde yayınlandı.İlk önce tek şarkı olarak sonra tüm albüm.Biz gereğini yaptık.Emeğe yapılan büyük saygısızlıktı ama neyse ki biz tek şarkılık ,tek albümlük adamlar değiliz.Bunlar hep başımıza geldi bundan sonra daha dikkatli oluruz.

ahker = Çok merak edilen konulardan biriside Konserler.Önümüzdeki günlerde konser programınız hakkında bilgi verir misiniz.

Sagopa = Ağustos ve Eylül ayında kendime boşluk yarattım.Vatani görevde bittiği için bir ay normal tatilim evlilik aşamaları hazırlıklar derken konserler Eylül ayına planlandı.Ağustos ´ ta bazı yazlık yerleri dolaşacağız Bodrum ,Alanya ,Adana ,Mersin ,İskenderun vs gideceğiz.Eylül ayının 10 undan itibaren ve Ekim ayında haftasonları Tüm Türkiye ve yurt dışında birçok yerde yoğun bir şekilde konser trafiğimiz olacak.Ulaşabildiğimiz kadar çok yere gideceğiz.Biz Gişe Organizasyon ile çalışıyoruz ve tanınmış birçok isimin organizasyon işlerini yapan profesyonel bir şirket.Biz onlarla aile gibiyiz ve nereye gideceğimiz konusunda hiçbir sorunumuz yok.İnternet sitemizden konserler ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

ahker = Son zamanlarda yaptığınız featuringler var mı ?

Sagopa = Elbette featuringlerim var ama hep bilindik kişilerle olanlarıdır önemli olan da bilinmedik kişilerle olanlar.Mesela Manga ile güzel bir featuring yaptık ve konserlerinde söyledik.Çok da beğenildi.Ama son zamanlarda çıkan İQ grubunun albümünde ismimi gördüm ve inanamadım.İQ grubunu tanırım ve iyi insanlar olduğuna inanırım ama benden habersiz ve izin alınmadan yapılmış bir davranış bu.İrem Records ta iken Aykut Gürel bana İQ nun albümünü çıkaracaklarını ve bunu kullanmak istediklerini sordu ve bende bu şarkıların henüz profesyonel aşamada olmadığını sadece demo olduğunu söyledim ve o da tamam iptal ediyorum demişti.Ama görüyorum ki Kral Tv ´ de bana verilen ödülümü alamamakla kalmadım üstüne böyle bir ödül aldım.Bunun parasal bir kaygı olduğuna inanıyorum.2003 yılında destek amaçlı bir parça yapmıştık ve öyle kaldı o olay.Ama bu hem İrem Records´ un hemde İQ nun ayıbıdır.Kafalarına göre iş yapıyorlar ve onlardan kurtulduğuma seviniyorum.Böyle olmamalıydı.Bu çok büyük bir yanıltmadır.O albümdeki Sagopa Kajmer yazısını görmezden gelin ve eğer benim için bu albümü alıyorsanız almayın.Çünkü kandırılacaksınız.Ben İQ grubunu severdim ve destek verdim ama onlar bunu izinsiz savurdular.Bu konuda müzdaripim.Keşke yapmasalardı.Bu büyük ayıp ve amatörlük yaptılar.

ahker = Yakın gelecekle ilgili projelerinizden bahseder misiniz ?

Sagopa = Gelecekle ilgili projelerimiz çok yoğun.Öncelikle Sagopa Kajmer & Kolera düet albümünü çıkarmayı düşünüyoruz.Güzel bir albüm olacak.Bunun haricinde Raffine ´ nin solosu var ve ben bu albümden çok ümitliyim.Zet de hazırlıklarını bitirecek ve onunla da albüm çalışmalarına başlayacağız.Kolera daha solo albümüne başlamadı ama başlayacağız ve çok farklı bir soundda karşınıza çıkmak istiyor.Abluka Alarm´ın grup projesi ve Leadri´nin solo projesi var.Sagop albümünden hiç bahsetmiyorum çünkü çok güzel olacak.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Ahker_kolera

ahker = Bu projelerin hepsi Melankolia Müzik etiketiyle mi karşımıza çıkacak ?

Sagopa = Kesinlikle.Bizim dilimiz çok yandı.Önceden yaptığımız hataları tekrarlamadan boğulacaksakta kendi denizimizde boğulalım diyoruz.Kendi kendimize rezil olursak eğer ben başarısız olduğumuza inanacağım.Ama başarılı olursak demek ki beni başarısızlıkla suçladılar bana gereken desteği vermediler ve beni madara ettiler diye düşüneceğim.Şu anda gördüğüm kadarıyla bu işi başarabildiğimizi söyleyebilirim.Grafik çok iyi gidiyor şu anda.

ahker = Son sözleriniz neler ?

Kolera = Hakkımızda çok şey yazıldı çizildi ve bazen çok abartıldı .Önceleri bu yazılanlar yüzünden çok strese giriyordum.Ama bizi sevenler ve destekleyenlerin yazılarını okuyunca gerçekleri anlıyordum.Bizi dinleyen ,seven ,destekleyen ve gerçekten beni içten sevdiklerine kendilerini içten inandıran herkese çok çok teşekkür ediyorum.

Raffine = İleriye yönelik çok güzel düşüncelerimiz var.Kuvvetmira hakkettiği yerlere gelecek.Doğru insanlar dinlenmeye başlandığı zaman daha çok değerimiz anlaşılacak.Kuvvetmira ´ da hiçkimse rape para kaygısı ile başlamadı.Zaten kaygısı olsaydı içimizde olamazdı.Gelecek hepimiz için daha güzel olacak.Ayrıca benim internet sitem açıldı.Adresi www.raffineri.com

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Sago_raffine

Zet = Raffine nin de söylediği gibi Kuvvetmira asla maddi kaygılarla yürüyen bir aile değildir.Bu yönüyle Kuvvetmira´ yı " anticon family " e çok benzetiyorum.Herkesin kendine has tarzı var.Ben ilk başlarda kendime solo albüm yapacak kadar güvenmiyordum ama şu anda kendimden eminim ve solo albüm çalışmalarına başlayacağım.Farklı bir tarz olacak.
Sagopa = Hayranlarımı seviyorum.Beni bu seviyeye onlar getirdi.Türkiye´de her tür kesimden hayranım var.Hepsine çok teşekkür ediyorum.Kafile albümünü alanlar umarım pişman olmamıştır ki ben bu işi biliyorsam eğer alan herkes memnun kalacak.Eğer beğenmedikleri birşeyler varsa bunlar da telafi etmeye çalışırız .Bu bizim ilk çocuğumuz ,ilk albüm.Alanlara ,kopya kullanmayanlara ,mp3 olarak dinleyip sonra gidip albüm alanlara da teşekkür ediyorum.Eleştirilerle ilgili hiçbir sorunum yok ama yapıcı ve karalama amaçlı olmamalı bunlar.Ben bugüne kadar çok karalandım ama hep silgimle aydınlandım,beyazlandım.Bu tür karalamalarla site sahiplerinin ilgilenmesini istiyorum çünkü ben bu konularda birşey yapamam.Bu görev site sahiplerinin.Benim ne olduğumu tüm Türkçe rap dinleyicileri biliyor.Karalamalara siz karşı çıkın.Kuvvetmira gün geçtikce sarsılıyor gibi görünsede şu anda en güzel zamanlarımızı geçiriyoruz.Bu albüm buna boyut kazandırdı ve yakında Melankolia ´ dan çıkartacağımız diğer projelerle karşınızda olacağız.Sizleri seviyorum.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Kolera

Kolera = Ben son birşey daha söylemek istiyorum.Melankolia şirketini kurarken manevi zorluklar yaşadık."Romantizma " ve "Karantina Embryo" albümleri için İrem Records la anlaşmaya vardığımız zaman Aykut Gürel ´ e kendi şirketimizi kurma projemizden bahsettiğimizde bana " Arabanı satarsın bu işlere hiç girme " demişti .Ama bende ona şunu söylüyorum ; Arabamı satmadım ve yakında da Sagopa ´ ya bir araba alacağız.

Sagopa = Evet .Demek ki kimse arabasını satmıyormuş Smile)

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı Sago_raffine

ahker = Bu güzel Cumartesi gününüzde bizimle röportaj yapmak için zaman ayırdığınız için hepinize SND TEAM adına çok teşekkür ederiz ve başarılarınızın devamını dileriz.

Röportaj - Kuvvetmira Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KuvvetMira Konserleri
» Kuvvetmira-konser